Při frézování nebo jiném typu obrábění je nutné, abyste obrobek rychle, pevně a velmi přesně upnuli. Tradiční mechanické upínání pomocí svěráku je relativně levný a jednoduchý způsob s vysokou upínací silou.  Upnutí pomocí magnetu bývá zase rychlejší, zabraňuje vibracím a eliminuje riziko deformace obrobku. Pro co se rozhodnout?

Co potřebujete pro bezpečné upínání obrobků

Při upínání polotovarů určených k frézování či jinému typu obrábění nejčastěji potřebujete, aby

  • došlo k pevnému a tuhému upnutí, které spolehlivě zabrání vibracím či pohybu obrobku,
  • byl obrobek v přesné poloze vůči pracovnímu nástroji,
  • vinou upnutí nedošlo k deformaci obrobku,
  • upnutí i vyjmutí obrobku zabralo obsluze co nejméně času,
  • docházelo k rychlému odvodu třísek a odtoku chladicí kapaliny,
  • bylo možné obrobek kdykoliv a jednoduše přeměřit.

 

 


Upínání na vertikální pracovní desce pomocí upínáků. 

Mechanické upínání: výhody a nevýhody

Mnohé výrobní firmy stále sází na tradiční mechanické upínání, kdy obsluha obrobek zajistí pomocí svěráku nebo upínek. Tyto nástroje zná skoro každý z dílny či garáže, jde o jednoduchý, snadno dostupný a levný způsob s vysokou upínací silou.

Mechanické upínání má však také nevýhody. Jelikož obrobek není upnutý po celém svém obvodu stejnou silou, může dál od čelistí svěráku docházet k vibracím (platí zejména pro větší obrobky nepravidelného tvaru). Někdy dokonce dojde k posunu či uvolnění výrobku. To v lepším případě znamená, že ho musíte znovu uchytit, v horším případě ho znehodnotíte. Bezpečné mechanické upnutí také často zabere hodně času.

Při mechanickém upínání dále hrozí deformace výrobku, pokud jej do čelistí chytnete příliš silně. Kvůli čelistem navíc nemáte přístup k celé ploše polotovaru ze všech stran a někdy je proto nutné, abyste jej během obrábění posunuli a přechytili. To stojí čas – a tedy peníze navíc. Mechanické svěráky a upínáky navíc vyžadují pravidelný servis, dotahování a promazávání.


Upínání na vertikální pracovní desce pomocí magnetu. 

Magnetické upínání: výhody a nevýhody

Pokud obrobek upnete pomocí magnetu, mnohé nevýhody mechanického upínání eliminujete. Obrobek uchytíte k pracovní desce celoplošně stejnou silou, při obrábění tak nedochází k vibracím a při správném postupu je prakticky vyloučeno riziko posunu nebo uvolnění předmětu.

Díky magnetickému upnutí máte k obrobku přístup ze všech stran a nehrozí jeho deformace. Po zaškolení obsluhy je magnetické upnutí rychlejší než mechanické upínání do svorek nebo čelistí svěráku. Magnet navíc nepotřebuje žádnou údržbu – nejsou v něm pohyblivé části ani závity, o které byste museli pečovat.

Magnetické upínání je však v začátku dražší než mechanické upínání, je nutné, abyste zaškolili obsluhu a navíc jej nelze využít k upínání nemagnetických materiálů (například hliníku).

 

Které upínání se vyplatí více?

Je úkolem každé firmy spočítat, zda se v jejím případě více vyplatí mechanické nebo magnetické upínání. Podle našich zkušeností je magnetické upínání nejvýhodnější v provozech, které obrábějí tvarově složitější výrobky a upínání jednoho výrobku trvá i několik (desítek) minut. Mechanické upínání je pak nutností v případech, kdy obrábíte nemagnetický materiál, například hliník.

Pokud při obrábění používáte mechanické upínání a chtěli byste vyzkoušet magnet, dejte nám vědět. Poradíme s výběrem nebo vám magnet zdarma na pár dní zapůjčíme, abyste si mohli sami vyzkoušet všechny jeho výhody a limity.